Trh se zvířaty zaplavují týrané čivavy z klecových chovů ( PRAŽSKÝ KRYSAŘÍK JE NA TOM NAPROSTO STEJNĚ!)
Odborníci varují ty, kteří si chtějí pořídit čivavu, aby se nejprve poradili třeba s veterináři
LIBOR BĚČÁK
Havířov Několika zbídačeným čivavám zachránili život lidé, kteří je vykoupili z velkomnožíren. U dalších přišla veterinární péče příliš pozdě. Všechny týrané čivavy jsou fenky a v množírnách fungovaly jako nosnice. V drátěných klecích byly drženy pouze za účelem plození štěňat. Ta z nich chovatelé vyjímali zásadně pomocí císařských řezů, často prováděných neodborně.
Havířovská fyzioterapeutka Andrea Dunová, která léčebné metody aplikuje i u zvířat, tvrdí, že na zvířatech je patrné i trýznivé zacházení: mají zlomené nebo vykloubené nohy nebo poraněné oči, některé neslyší a vesměs mají vylámané zuby, jak se snažily z klecí vykousat.
„Nejsem žádná aktivistka, ale tohle se mě dotklo takovým způsobem, že o tom nelze mlčet. Na pracovní cestě na Slovensko mě známá požádala, abych jí v množírně vyzvedla pět fenek. Do té doby jsem neměla tušení, jak se čivavy chovají. Pohled na množírnu mě doslova vyděsil. Fenky jsou tam drženy v klecích, nemají pohyb, neznají venkovní prostředí, křiví se jim kosti, trpí klouby a po opakovaných porodech jsou doslova zbídačené a na pokraji života.
O několik čivav se teď stará u sebe doma. „Zajistili jsme jim péči veterináře, který se také nestačil divit, čím vším fenky prošly. Bohužel, nepodařilo se je zachránit všechny,“ dodala Dunová.
Havířovský veterinář Zbyněk Horák Deníku potvrdil, že fenky byly v chovu ošetřovány neodborně. „Císařský řez byl u některých veden v místech, kde se běžně neprovádí. Fenky měly zdevastované dělohy i střeva, zanícené rány, vnitřní krvácení a jejich celkový stav svědčí o neodborném způsobu péče,“ řekl veterinář při kontrole jedné z operovaných čivav.
Provozovatelé množíren těží ze zájmu trhu o malé domácí psíky. Aby poptávku uspokojili, produkují štěňata ve velkochovu.
„Zatímco o psy se ještě jakž takž starají, aby u nich zajistili plodnost, fenky mají doslova na produkci. Ty, které nepřežijí, nahrazují dalšími. Protože lidé chtějí co nejmenší čivavy, nechávají se rodit i fenky, které nemají doporučenou váhu,“ tvrdí Andrea Dunová.
Dodává, že v úděsných podmínkách chovu se těmto chovatelům nemůže dařit produkovat zdravá štěňata.
„Do prodeje jdou jen ta nejzdatnější, ostatní je odpad, který se likviduje. My máme fenky ze slovenské množírny, ale podobné jsou i v tuzemsku. Lidé by měli věnovat velkou pozornost, z jakého chovu si štěně vybírají, měli by chtít vidět rodiče, případně se poradit s veterinářem nebo zkušeným chovatelem,“ doplnila Dunová.